Nie zliczę, ile razy słyszałam „Atypowa, ogarnij prawo jazdy”. Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach brak prawa jazdy postrzegane jest jako poważniejsze zaburzenie niż ADHD. I zdecydowanie komplikuje życie. Jak więc jeździć bezpiecznie z ADHD? Zapnijcie pasy, bo mam dla Was dziś kilka wskazówek.
Wpływ ADHD na umiejętność prowadzenia pojazdów
Prowadzenie samochodu wymaga skupienia i uwagi. a o to u osób z ADHD przecież najtrudniej. Musimy uważnie obserwować otoczenie i jednocześnie wykonywać wiele czynności, aby utrzymywać pojazd w ruchu. A po drodze rozpraszają nas billboardy, bałagan w samochodzie czy nasze własne myśli. Kiedy liczy się szybka reakcja, nasz mózg może nie nadążyć z przetworzeniem informacji.
Jeśli do tego wszystkiego dodamy impulsywność, gdy nie możemy oprzeć się pokusie sięgnięcia po telefon, a czasem także skłonność do podejmowania ryzyka, wychodzi na to, że ADHD i prowadzenie samochodu to nie jest zgrany duet. Jak pokazują badania, w przypadku osób z ADHD istnieje większe ryzyko udziału w wypadkach drogowych. A tego nie chcemy, prawda? Ja przyjęłam strategię rezygnacji z posiadania prawa jazdy, ale co zrobić, gdy prowadzenie auta to nasze być albo nie być?
Odpowiedni Instruktor Jazdy Dla Osób Z ADHD
Wybór odpowiedniego instruktora jazdy może być kluczowy w zdobyciu prawa jazdy. Instruktor powinien być cierpliwy, empatyczny i zrozumieć specyficzne potrzeby osoby z neuroróżnorodnością.
Warto zrobić porządny research w necie i popytać znajomych, jakie szkoły polecają. Kobiety mogą rozważyć tzw. “babskie szkoły jazdy”. W Warszawie takie widziałam, nie wiem czy są takie w innych miastach. Szukałam też specjalnej oferty dla osób z ADHD i nic mi nie wpadło w ręce. Jeśli chcecie kogoś polecić, wpiszcie w komentarzach. Ja osobiście dość poważnie rozważałam prawo jazdy tylko na automat. Odpada choć jedna z czynności, jakim jest przełączanie biegów. No i o jeden pedał mniej.
Przed podjęciem decyzji warto przeprowadzić kilka rozmów z potencjalnymi instruktorami, aby sprawdzić, czy ich podejście i styl nauczania są odpowiednie. Nie bójcie się zadawać pytań dotyczących ich doświadczenia i strategii nauczania. A jeśli w trakcie pierwszych lekcji, nie poczujecie tzw. chemii, szukajcie dalej. Na pewno znajdziecie instruktora, który pomoże Wam przejść w miarę gładko przez cały proces.
Jak jeździć bezpiecznie z ADHD
Kluczem do bezpieczeństwa jest świadomość i zrozumienie wyzwań, jakie ADHD stawia przed każdym z nas. Możemy wtedy opracować strategie ograniczania ryzyka. Poniżej propozycja kilku nawyków, które warto zacząć wdrażać już od pierwszych chwil za kierownicą:
- przed każdą jazdą wypełnij listę kontrolną, która obejmuje takie działania jak regulację lusterek, sprawdzenie poziomu paliwa i ustawienie nawigacji
- upewnij się, że jesteś gotowy do jazdy – odpocznij szczególnie przed dłuższą podróżą
- przed uruchomieniem samochodu zrób proste ćwiczenia uważności lub oddychania, które mogą pomóc skupić uwagę i przygotować się do jazdy
- zapoznaj się z trasą – może warto wybrać dłuższą drogę, ale z mniejszą liczbą zakłóceń, a może warto wyjechać wcześniej, aby uniknąć zwiększonego ruchu
- daj sobie więcej czasu na podróż – wyjedź wcześniej, aby uniknąć stresu, gdy będziesz spóźniony
- jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, zaplanuj przerwy i postoje
- możesz wypróbować słuchanie audiobooków lub białego szumu – niektórym pomagają w koncentracji
- dostosuj swój styl jazdy do warunków pogodowych, takich jak deszcz, śnieg lub jasne światło słoneczne
- przy dużym natężeniu ruchu skup się na zachowaniu bezpiecznej odległości i unikaniu gwałtownych zmian pasa ruchu
- gdy kupujesz samochód, warto zainwestować w systemy wspomagania kierowcy, takie jak asystent pasa ruchu czy automatyczne hamowanie awaryjne
Jak widać, sprawa jest poważna. Jednak jeśli wyrobimy w sobie kilka nawyków, jazda z ADHD nie będzie tak przerażająca i ryzykowna, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.
Powodzenia!